Przewodnik Zamość i Roztocze

Zamość

Miasto zbudowane w XVI w jako miasto forteca, miasto idealne nazywane ” Padwą Północy” wyjątkowe w skali światowej pozostanie na zawsze w Waszej pamięci. Zawsze będzie się kojarzyło z nazwiskiem założyciela Janem Zamojskim i włoskiego architekta Bernarda Morando.Spacer po mieście przeniesie nas w inny wymiar , gwar zamieszkujących na rynku przedstawicieli różnych narodów ,od żydów po islamistów i czuwających naddd ładem i porządkiem żołnierzy Kanclerza Zamojskiego. Widzimy będąc na murach obronnych Szwedów chcących zdobyć miasto podczas „Potopu'” i III ordynata ” Sobiepana” który zaprasza na śniadanie ale –pod miejskie mury.

Roztocze

Jeden z najpiękniejszych regionów Polski , rozciągający się od okolic Kraśnika aż pod Lwów , stanowi wspaniały obszar do wędrówek zarówno pieszych, rowerowych jak i samochodowych. Liczne łatwe dobrze oznaczone szlaki turystyczne zaprowadzą nas do rezerwatów przyrody jak i miejsc walk powstańczych
licznych ” cudownych” źródeł i spotkań z Marią Kazimierą późniejszą żoną króla Sobieskiego.
Możemy odnaleźć bunkry z Linii Mołotowa.

Zwierzyniec

Stolica Roztocza Środkowego . Należy zobaczyć stawy ” Echo” , koniki polskie, wejść na Bukową Górę, kościół na wodzie , skosztować piwa ze słynnego browaru .Wskazany jest pobyt w Ośrodku Edukacyjnym i ujrzeć multimedialną prezentację na temat Roztocza.

Sochy

Wędrując po Roztoczu nie sposób oderwać się  gehenny ostatniej wojny – 1 czerwca 1943 roku Niemcy dokonali pacyfikacji wsi paląc ją zabijając 185 mieszkańców w tym kobiety i dzieci. Na miejscowym cmentarzu chwilą zadumy czcimy pamięć ofiar tamtej tragedii.

Krasnobród

Wspaniale położony na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Zachęcam do spacerów po wąwozach min. przez rezerwat Św Roch do Kapliczki św Rocha. Odwiedzimy kościół barokowy ufundowany przez Marysieńkę Sobieską z wdzięczności za cudowne uzdrowienie i prywatne Muzeum Wieńców Dożynkowych jak również ptaszarnie z ciekawymi okazami ptactwa . Koniecznie odwiedzamy Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej ze sprzętem i narzędziami wiejskimi.
Nie możemy ominąć Kapliczki na Wodzie wg legendy spod kapliczki wypływa woda posiadająca lecznicze właściwości.
Na zakończenie wędrówek odpoczywamy nad zalewem Krasnobrodzkim.

Susiec

wspaniała miejscowość wypoczynkowa . Wyruszamy stąd na jeden z najpiękniejszych szlaków turystycznych Roztocza ” Szumy na Tanwi”

Rezerwat „Czartowe Pole”

Ujrzymy podczas spaceru zachowany w naturalnym stanie odcinek rzeki Sopot w przełamaniu Roztocza Środkowego i usłyszymy szumy wody spadające z progów skalnych ( małe wodospady) – niezapomniane wrażenia!

Call Now Button